Loading…

Mechanik - Naprawa - Serwis Samochodów Toyota Warszawa

Mechanik z doświadczeniem w naprawie samochodów typu Toyota
Mechanik Toyota - Kontakt

Automatyczna skrzynia biegów – jak z nią jeździć, jakie ma zalety i wady



Zastanawiasz się czy warto kupić samochód z automatem, albo chcesz po prostu dowiedzieć się jak działa automatyczna skrzynia biegów i czego wystrzegać się podczas jazdy z nią (np. co stanie się, gdy nie upilnujesz lewej nogi). Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w filmie.
Przedstawiam również jakie zalety i wady mają nowoczesne przekładnie automatyczne, które montuje u siebie BMW, Mercedes, Renault, Volkswagen i wielu innych producentów.

Pozdrawiam
Wahacz

Youtube Serwis Toyoty i Lexusa to gwarancja doskonałej kondycji samochodu oraz Twojego bezpieczeństwa. Dla wyspecjalizowanego warsztatu naprawa samochodu marki Toyota to nie problem w Warszawie. Dzwoń do naszych specjalistów w Warszawie. Nasza firma naprawia samochody serwisujemy auta spalinowe, serwis samochodów hybrydowych, naprawa aut diesel, mechanika samochodowa dla aut Toyota w Warszawie.

Mechanik do Auta Toyota Warszawa

Serwis samochodów osobowych specjalizujących się w marce Lexus i Toyota. Kompleksowa obsługa serwisu – klimatyzacja, diagnostyka komputerowa.

Serwis Twojego samochodu Toyota lub Lexus gwarantuje, że pozostanie on w nienaruszonym stanie i zapewni Ci bezpieczeństwo. W Warszawie znalezienie profesjonalnego warsztatu, który może obsłużyć pojazdy Toyoty, nie powinno być trudne. Zapraszamy do kontaktu z naszymi ekspertami zlokalizowanymi w Warszawie. Nasza firma zajmuje się naprawą samochodów; w szczególności serwisujemy samochody spalinowe, samochody hybrydowe, samochody z silnikiem Diesla oraz naprawiamy samochody z silnikiem Diesla; ponadto jesteśmy mechanikami samochodowymi Toyoty w Warszawie.

Mechanik do Auta Toyota Warszawa

Warsztat ASO – Toyota Warszawa. Oferujemy Państwu kompleksową obsługę samochodów Toyota w naszym warsztacie ASO w Warszawie.

Serwis samochodów osobowych specjalizujących się w marce Lexus oraz Toyota. Kompleksowa obsługa serwisu – klimatyzacja, diagnostyka komputerowa. Serwis Toyota Warszawa – naprawa wszystkich modeli marki Toyota w Warszawie. Najlepszy serwis Toyoty w Warszawie zaprasza na naprawę, diagnostykę z naszym mobilnym mechanikiem samochodowym.

Dobry mechanik od Toyoty

Serwis Toyota » zapraszamy do serwisu samochodowego

34 thoughts on “Automatyczna skrzynia biegów – jak z nią jeździć, jakie ma zalety i wady

  1. Dziecko powiedz również że niewielu stać na nowe auta w automacie
    Auto 15letnie czy troszkę starsze w automacie spala w mieście około 2-3l więcej niż manual
    I to jest sprawdzone na niejednym aucie

  2. Neutralny potem ręczny puszczamy hamulec nożny. Auto się ułoży wtedy P i gasimy silnik. I zawsze tak trzeba robić przy parkowaniu na wzniesieniu żeby uniknąć uszkodzenia skrzyni przez blokadę Park. Auto nie może "wisieć" na tej blokadzie. Zawsze przed zmiana kierunku pozycji R na D czy odwrotnie trzeba się zatrzymać do ZERA!!!!

  3. Zrobiłem prawko tylko na automaty i kiedyś jeździłem na kursie prawka na manualu i nie ma porównania do automatu ,zgadza się że trzeba dbać o automatyczna skrzynie bardziej wymieniać olej itp ale i tak w erze obecnie auto chybrydowych lub całkiem elektryków za kilka lat największe koncerny samochodowe będą tylko automaty budować

  4. Jeśli mówisz to automacie, to może po kolei i dokładnie. Jak ma się zachować stojąc na czerwonym świetle? P, N, czy D i hamulec? Kolejna kwestia: co z hamulcem awaryjnym?

  5. Ale te latanie po biegach.. Czujesz się jak Kubica.. 🤔A automat.. Może dla inwalidy albo prezesa.. Kaczynskiego🤣ale temu… To raczej rower dać.. By pedałował troche😉

  6. Usuń ten film bo wprowadza w błąd i komuś możesz w ten sposób auto rozwalić!!! DO WSZYSTKICH, NIE MOZNA HOLOWAC AUTA Z AUTOMATEM. Stare mercedesy dopuszczały możliwość holowania do 30-40 km, natomiast aktualnie ZADNE AUTO takiej możliwości nie dopuszcza, neutral w automacie caly czas pracuje podczas jazdy a co ważne podczas holu pracuje na sucho. Przejechanie dosłownie kilkudziesięciu km może doprowadzić do zatarcia skrzyni biegów. Lepiej wydać 200 zł na lawetę, niż 5 tys na nową skrzynie.
    Poza tym wad jest dużo więcej, więc widzę nie przygotowałeś się do materiału.
    1) wyższe spalanie
    2) droższa eksploatacja. Co 60 tys trzeba wymienić olej w skrzyni. Może nie jest to częste, ale na pewno podnosi koszta. Tak jak spalanie.
    Więcej nie wymyślę bo korek już się kończy, więc powtarzam: usun ten film bo przez ciebie ktoś może rozwalić sobie skrzynie
    Pozdrawiam

  7. Jeżdżę automatem i manualem, jak popadnie. Na pewno jazda po mieście automatem jest przyjemniejsza i mniej męcząca np. dla kierowców zatrudnionych w MZA w Warszawie. Ale jak pokonuję dłuższe odcinki to nie ma aż takiej różnicy. Osobiście nie dbam aż tak o komfort jazdy , dlatego dla siebie wybrałbym manuala bo i sprzedaż takiego jest lżejsza, póki co.

  8. Zdecydowanie automat, tyle że na początek trzeba się przyzwyczaić do nieintuicyjnej sekwencji biegu w przód i w tył: aby jechać w przód dźwignia do tylu, aby jechać do tylu dźwignia do przodu. To wynika zapewne z pierwotnych uwarunkowań – być może technicznych – i tak już zostało. A teraz kilka miesięcy trzeba aby odruchowo ustawiać bieg w przód czy w tył. Mam Volvo xc40 gdzie jest siłownik zastępujący dźwignię mechaniczna – bardzo fajne i jeszcze bardziej komfortowe rozwiązanie ale o pomyłkę niestety znacznie łatwiej.

  9. Kilka dni jeździłem autem zastępczym z automatem, a od przeszło 40 lat mam samochody tylko z manualem. Szybko się przyzwyczaiłem z tym tylko, że jednak dość uciążliwa, przynajmniej dla mnie, była konieczność długiego trzymania nogi na hamulcu w korkach. Jeśli to trwało krótko, to nie było sprawy. Ale często w godzinach szczytu prawa noga przez kilka minut musiała co chwilę naciskać hamulec. Podobnie przed zamkniętym przejazdem kolejowym. W związku z tym mam pytanie, czy jednak w takich sytuacjach nie można jednak przestawić dźwigni na P lub N? Najlepiej, gdyby w aucie był auto hold, ale gdy go nie ma, to czy jest jakieś inne wyjście w takich sytuacjach o których napisałem?
    Dodam, że jest jeszcze jeden minus takiego stałego naciskania pedału hamulca w korku. Wieczorami i w nocy świecimy po oczach czerwonymi światłami stopu kierowcom i pasażerom auta stojącego za nami. A dla nich nie jest to raczej przyjemne.

  10. Gdy nie miałam prawa jazdy znajomy po jednym piwie dał mi samochód w automacie abym go odwiozła do domu przez cała Warszawę,gdyby jego samochód był w manualu bym się nie odważyła-dziś mam prawko i posiadam samochód właśnie w automacie-Wiem wiem było to mega nieodpowiedzialne ale adrenalinka była 😛

  11. Właśnie kupiłem BMW F31 z moim pierwszym automatem . Rozumiem że to normalne że samochód dość ochoczo rusza do przodu po zwolnieniu hamulca ? Do tyłu jest już mniej wyrywny. Myślałem wcześniej że auto będzie ruszać dopiero po dodaniu gazu ?

Dodaj komentarz

Zadzwoń do mnie!